نمایش «رام کردن زن سرکش » به کارگردانی علیرضا مداح  از 22 تا31 تیرماه  در سمنان روی صحنه می‌رود.
به گزارش سایت خانه هنرمندان سمنان  علیرضا مداح ، کارگردان نمایش، در گفت و گو با واحد خبر سایت خانه هنرمندان با تایید این خبرگفت: این نمایش را صرفاً جهت احیای نمایش های سنتی آئینی در شهرستان سمنان کارگردانی کرده ام.
امبر پازوکی ، جواد رفیعیان ، اعظم غلامی ، مریم عرب ، هما اسدی ، زهرا جلالی پو ، علی نجم الدین ، محمد اکبری ، رضا نوروززاده پور ، عبدا... صندوقدار بازیگران این نمایش هستند و فرشاد صالحیان با ساخت موسیقی ، مداح را همراهیکرده‌ است.
این نمایش به کوشش گروه ندای صحنه وابسته به انجمن نمایش شهرستان سمنان ساعت 19 روزهای یاد شده درتالار آفتاب روی صحنه می‌رود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ساعت 15:46  توسط حسین صدرایی  | 

روبرت لپاژ

روز جهانی تئاتر را به تمام هنرمندان این

عرصه  تبریک عرض می کنم .

 

 هر ساله در روز جهانی تئاتر یکی از هنرمندان به نام عرصه این هنر پیامی را برای جهانیان ارائه می کند. امسال به رسم همین سنت، رابرت لیپیج که از نمایشنامه نویسان، بازیگران و کارگردانان و طراحان صحنه مشهور کانادا است این مهم را به انجام رسانده. وی یکی از هنرمندان ساختارشکن در عرصه تئاتر محسوب می شود. متن زیر ترجمه فارسی از روی برگردان انگلیسی پیام روز جهانی تئاتر است که به زبان فرانسه منتشر شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 7:21  توسط حسین صدرایی  | 

آنتوان چخوفنمايش "خواستگاري " نوشته آنتوان چخوف در  سمنان اجرا ميشود
به گزارش سايت آگاه ،  نمايش مذکور که کاري از گروه تئاتر انجمن نمايش شهرستان دامغان ، با کارگرداني علي اصغر خطيب زاده  و بازي حسام خليل نژادي و فاطمه خلجيان است روز پنجشنبه دوم اسفندماه در ساعت 6 بعدازظهر در تالار آفتاب سمنان اجرا مي شود.

اين نمايش جزو نمايشهاي چرخشي استان مي باشد كه پيش از اين در شهرستانهاي دامغان و گرمسار به صحنه رفته بود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اسفند ۱۳۸۶ساعت 11:36  توسط حسین صدرایی  | 

گروه تئاتر بامداد سمنان نمايش "هلي پوچ" را در تالار آفرينش بر روي صحنه برد. به گزارش سایت سمنان آرت ، گروه تئاتر بامداد سمنان با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان سمنان و انجمن نمايش سمنان نمايش هلي پوچ را به نويسندگي و کارگرداني سيد رحيم موسوي اجرا می کند. این نمایش که با گويش سمناني اجرا خواهد شد از 29 آذرماه تا 18 دي ماه 86 ساعت 30/17 بعدازظهر در تالار آفتاب به صحنه می رود. نمايش " هله پوچ" درباره اتفاقاتی است که در يک دندان پزشکي رخ می دهد. احمد مرادي حقيقي، عليرضا نجم الدين، طيبه سنايي نژاد، اعظم غلامي، ريحانه مرادي ورامين صبيري بازیگران این نمایش هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم دی ۱۳۸۶ساعت 23:20  توسط حسین صدرایی  | 

ایرج راد با توضیحی درباره ایجاد ایستگاه مترو در محوطه تئاتر شهر، وضعیت ساختمان جدید خانه تئاتر، معافیت مالیاتی هنرمندان، ارائه خدمات به هنرمندان، طرح تكریم هنرمندان و بحث تعاونی مسكن خانه تئاتر را تشریح كرد.
ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر در نشست خبری درباره ساخت‌وساز خانه تئاتر واقع در خیابان سمیه، بحث معافیت مالیاتی هنرمندان در جمع خبرنگاران سخن گفت، همچنین ابتدای جلسه درباره بحث روز جامعه تئاتری، ورود مترو به محوطه تئاترشهر و حصاركشی محوطه باز نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.
● فضاهای دیگر برای ساخت مترو در چهارراه ولیعصر وجود دارد
ایرج راد در ابتدا درباره ورود مترو به محوطه باز تئاترشهر گفت: در جریان اطلاعات كامل این موضوع نیستم اما امروز به محوطه باز تئاترشهر رفته‌ام و حصاركشی موجود را دیدم، درباره این موضوع با آقای رایانی تماس گرفتم وی نیز گفت این فضا مربوط به تئاترشهر بوده و امیدواریم این كار صورت نگیرد چرا كه این فضا برای تئاتری‌ها قابل استفاده است.
وی ادامه داد: باید این موضوع بررسی شود و به نظرم در اطراف چهارراه ولیعصر فضاهای دیگری برای ساخت ایستگاه مترو وجود دارد.این فضا برای هنرمندان تئاتر كارایی داشته و اگر ایستگاهی در آن ایجاد شود، مسلما با كمبود فضاهای فرهنگی و هنری روبرو می‌شویم.امیدوارم این كار صورت نگیرد، ما صحبتی با شهردار و میراث فرهنگی نداشتیم.
راد همچنین با اشاره به ضلع جنوبی تئاترشهر و ساخت پاركینگ بیان داشت: از افرادی كه در این پروژه مشغول كار هستند، شنیده‌ام كه متوقف شده است و احتمال تغییر كاربری در این مكان وجود دارد.
به گزارش فارس، چند سال پیش نیز قرار بود در این مكان ایستگاه مترو ایجاد شود كه با پیگیری مسئولان و هنرمندان این كار صورت نگرفت.اما از دو شب گذشته باز هم ماجرای ساخت ایستگاه مترو در چهارراه ولیعصر آغاز شده است.
● معافیت مالیاتی هنرمندان و پیگیری‌های خانه تئاتر
مدیرعامل خانه تئاتر درباره پنج درصد مالیات هنرمندان گفت:مساله ۵ درصد مالیات هنرمندان را ناراحت كرده است چرا كه با توجه به قانون امور مالیاتی كشور و مصوبات آن هنرمندانی كه در گونه‌های مختلف نمایشی از جمله بازیگری، كارگردانی، طراحی صحنه و لباس، دكور، عروسكی، نمایشنامه‌نویسی و غیر فعالیت دارند، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.
وی افزود:حقوق‌بگیران و كسانی كه استخدام اشخاص حقیقی هستند و در ازای فعالیت‌های هنری حقوق می‌گیرند، مشمول معافیت مالیاتی نیستند و در صورتی كه هنرمندان تئاتر در پروسه تئاتری و تولید تئاتر به صورت مقطعی كار می‌كنند.
وی به ماده دو این قانون اشاره كرده و یادآور شد:درآمد حاصل از فعالیت‌های انفرادی و یا جمعی موضوعات مذكور در ماده یك این دستورالعمل توسط اشخاص حقیقی و حقوقی كه دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و به صورت مكتوب، سمعی و بصری و صحنه‌ای تولید، توزیع و عرصه می‌گردد از پرداخت مالیات معاف هستند.
راد تاكید كرد:كسانی كه در عضویت خانه تئاتر هستند، صلاحیت آنها تشخیص داده شده و در مركز هنرهای نمایشی نیز كه با گروه‌ها قرارداد بسته می‌شود نیز به صورت مقطعی بوده و مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و باید از دادن مالیات معاف باشند.
وی تصریح كرد:تاكنون و در این سال‌ها این قانون تصویب شده بود اما امسال باز هم هنرمندان در گروه افرادی هستند كه باید مالیات بپردازند.خواستار این هستیم كه هنرمندان از پرداخت مالیات معاف باشند و در این خصوص با مركز هنرهای نمایشی صحبت كرده‌ایم و قرار شده آقای ایمانی‌خوشخو، معاون هنری وزیر نیز با آقای متقیان، عضو هیات امنای مؤسسه توسعه هنرهای معاصر صحبت كنند.
وی در خصوص بیانیه خانه تئاتر درباره معافیت مالیاتی هنرمندان هم گفت:كار خاصی درباره این بیانیه صورت نگرفته است.
● یك میلیارد تومان برای ساخت ساختمان خانه تئاتر نیاز داریم
راد در ادامه خبر خوشی از ساخت‌وساز خانه جدید تئاتر واقع در خیابان سمیه داد و گفت:بعد از گذشت یك سال و نیم مجوز ساخت و پروانه ساخت خانه تئاتر را گرفته‌ایم و برای گرفتن مجوز نیز با كارهای مشكل و پیچیده روبرو شدیم،در این میان تغییر كاربری را هم داشتیم كه به كمك شهرداری توانستیم این تغییر كاربری را درست كرده و البته همچنان مبلغی را به عنوان مجوز بدهكاریم كه این مساله هم از طریق شهرداری اعلام شده كه در پایان كار آن را پرداخت كنیم.
وی در ادامه عنوان كرد كه قبلا پروانه تخریب مكان را گرفتیم و گودبرداری آن نیز صورت گرفته است و امیدواریم با نقشه‌هایی كه داریم، كار را آغاز كنیم.پیش‌بینی كرده‌ایم كه در این مكان یك فضای ۳۰۰ متری را ساخته و پیلوتی نیز برای ورود و خروج ساخته شود.
راد گفت: بالای پیلوت هم یك ساختمان سه طبقه خواهیم ساخت.در حال حاضر مساله مهم كه وجود دارد، بودجه است. ما مقادیری را برای آغاز ساخت‌وساز پیش‌بینی كرده‌ایم و قرار شده مبلغ ۴۰ میلیون تومان از طرف آقای صفارهرندی، دریافت كنیم.
وی اظهار داشت: با شورای شهر نیز صحبتی داشتیم كه قرار شده مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان كمك كند كه البته وام نیست و تنها یك كمك از سوی شهرداری است.در این میان اسپانسرها اگر هم كمك كنند، تشكر می‌كنیم.برای ساخت‌وساز و تجهیزات خانه تئاتر هم یك میلیارد تومان پیش‌بینی شده و برای ساخت و آغاز كار هم دو سال وقت داریم.
● تاخیر در دریافت بودجه خانه تئاتر
راد با اشاره به بودجه خانه تئاتر گفت: سال گذشته نتوانستیم بودجه را سر موقع بگیریم و بخشی از بودجه به صورت علی‌الحساب به خانه تئاتر رسید.امسال نیز با این مشكل روبرو بودیم و بعد از هشت ماه به صورت علی‌الحساب بودجه‌ای ارسال شد، كه مبلغ ۱۵میلیون تومان نیز به خاطر بدهی به مركز توسعه هنرهای معاصر بازگشت داده شد و سعی‌ ما این است كه برای مسائل صنفی كم نگذاشته و كارها بر اساس برنامه پیش برود.
وی در ادامه بیان داشت: از ۱۳ انجمن خانه تئاتر، بخشی برنامه‌های سالانه را تحویل داده و بخشی نیز تا هفته آینده برنامه‌های خود را تحویل خواهند داد.با رسیدن بودجه هم مسابقه ادبیات نمایشی به زودی برگزار می‌شود.
● بیمه اعضای خانه تئاتر و خدمات به هنرمندان
راد در ادامه به بیمه هنرمندان اشاره كرد و گفت: تمام تمام اعضای خانه تئاتر بیمه می‌شوند. در كنار بیمه اعضا نیز صندوق حمایت از هنرمندان وجود دارد كه تا سقف ۵ میلیون تومان وام بدون سود به هنرمندان می‌دهد.
وی ادامه داد:بیمه درمان هنرمندان نیز وجود دارد كه این بیمه تكمیلی درمان برای هر نفر ۳۶ هزار تومان در سال خواهد بود كه تا سقف ۴ میلیون تومان بیمه درمان به هنرمندان داده می‌شود.
راد گفت: طرح تكریم هنرمندان از دیگر اقداماتی است كه برای هنرمندان بالای سن ۶۰ سال بوده و این امر صورت می‌گیرد و درباره تعاونی مسكن هنرمندان هم در منطقه ۲۲ مكانی را در نظر گرفتیم و زمینی هم در شهرك پردیس واقع در بومهن خریداری شده است.
این مدیر اشاره كرد كه با توافقاتی كه با وزیر مسكن داشتیم بیش از ۱۰۰ دستگاه آپارتمان در منطقه پرند در اختیار ما قرار می گیرد و در این زمینه درخواست بیشتر هم كرده‌ایم.
راد در پایان این نشست خبری به قرارداد تیپ هنرمندان اشاره كرد و گفت:این امر نیز در دست پیگیری بوده و در زمینه آموزش هم قصد داشتیم كارهایی در خانه تئاتر انجام دهیم كه به دلیل تاخیر در دریافت بودجه، كار صورت نگرفت.
وی همچنین خبر از راه‌اندازی مجدد سایت خانه تئاتر، تكمیل آرشیو هنرمندان تئاتر و جمع‌آوری مدارك برای موزه تئاتر داد.
 
منبع : خبرگزاری فارس
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 0:8  توسط حسین صدرایی  | 

حصارکشي و حفاري هاي حياط تئاترشهر در چهارراه وليعصر از ساخت و ساز متروي شهري تهران در اين منطقه خبر مي دهد.
قسمت ابتدايي حياط تئاترشهر از تقاطع چهارراه وليعصر تا ابتداي حوض اين مجموعه ، از سوي کارکنان متروي شهري تهران فنزکشي شده است و تابلوي نصب شده در برابر آن ، از راه اندازي چهارمين طرح عمراني شهرداري براي احداث ايستگاه مترو خبر مي دهد. اين در حالي است که يکي از کارکنان طرح که در اين محوطه حضور داشت ، گفت: فنزکشي ها ربطي به متروي شهري ندارد و براي بازسازي سنگفرش هاي اين محدوده است و هنوز مشخص نيست که جايگاه مترو در اين منطقه ساخته شود.
اما مهرداد راياني مخصوص ، مدير مجموعه تئاتر شهر درباره حفاري هاي حياط تئاترشهر گفت: چهارشنبه شب کارکنان شهرداري حفاري هاي خود را در اين منطقه آغاز کرده اند و ما هنوز با آنها تماسي نداشته ايم ، ولي تابلوهاي موجود، نشان دهنده ساخت و ساز ايستگاه متروست.
چند سال قبل ، براي اولين بار طرح ساخت ايستگاه متروي چهارراه وليعصر (عج) در حياط مجموعه تئاترشهر مطرح شد که با پيگيري هاي مسوولان تئاتري و توجيه آسيب هايي که اين ساخت و ساز به سازه هاي ساختمان قديمي تئاتر شهر وارد مي کند، طرح متوقف شد، اما گويا با استقرار گروه ساخت و ساز ايستگاه مترو در چهارراه ياد شده ، حکايت ايجاد ايستگاه مترو دوباره آغاز شده است.

منبع : ایسنا

+ نوشته شده در  شنبه دهم آذر ۱۳۸۶ساعت 8:0  توسط حسین صدرایی  | 

در شهر من آقایی زندگی می کنه که شغلش ریاسته  و اصلا مصلحت شخصی خودش و اطرافیانش رو لحاظ نمیکنه و تازه چیزی جدا از واقعیت نمیگه و مهمتر اینکه به تمامی آئین نامه های تصویبی اداره کل هنرهای ... هم عمل میکنه . (مثلا به علت عدم تدوین نظامنامه ی انجمنهای فلان ؛ اداره دستور داده فعلن انتخابات برگزار نشه و هیئت مدیره سابق در راس کار باشه )، خدا میدونه این آقای رئیس کوچکترین تخطی در این زمینه انجام نداده و دستورات رو مو به مو انجام داده و لا غیر.

از اون که بگذریم این آقا که به خاطر طولانی بودن اسمش "س ج ع ح " و علاقه ی شدیدش به بی نام و نشون بودن به آقای X و یا (منتقد) مشهوره ،

آقای X بجز نقد ، کارهای خوب دیگه ای هم بلده مثل تاسیس " زینبیه " در فرهنگسرا و ...

از دیگر محاسن آقای رئیس هوش و درایت بالاییه که ظاهرا خدادادیه و خوشبختانه اطرافیانشم از این استعداد آقای رئیس بی بهره نموندند ( بالاخره کمال همنشین همچین بی تاثیر هم نیست) مثلن نامه مینویسند ولی یادشون میره عنوان و گیرنده رو بنویسند و بعضی از مواقع اصلا فراموش میکنند که نامه رو امضا کنند.

 

بگذریم یه زمانی آقای x مدعی بود که نباید یه کار رو لفتش داد اون میگفت باید سریع کار کرد و ادعا میکرد که کارش رو یک هفته ای آماده ی اجرا کرده و در فلان دانشگاه تهران به اجرا درآورده .

امروز که این مطلب رو مینویسم نزدیک به یکسال از این صحبتهای قشنگ میگذره و همین آقا نزدیک به یکسال روی همون کاری که به قول خودش آماده بوده و حتی روی صحنه هم رفته کار کرد و از نظر اساتیدی چون "خ ب آ" هم استفاده کرد و روتوش  و به قولی به پختگی رسوندن و ... بله ، زمزمه هایی از اجرای عمومی و از این جور حرفها ... چاپ تراکهای تبلیغاتی ، دعوت از آدم بزرگای شهر و پیش فروش بلیط  و غیره

فقط نمیدونم چرا شورای بازبینی ، کار این آقا که سردم دار تئاتر شهرستان هم هست رو به علت پراکندگی متن ، عدم کارگردانی نمایش و بازی ضعیف بازیگر فاقد صلاحیت دونسته و مجوز اجرای عموم رو تقدیم آقای رئیس نکرد ؟

نکته جالبتر این بود که استاد راهنمای کار (خ ب آ) هم از اثر هیچ دفاعی نکرد و طبق سنوات گذشته و حال، هم رای با دیگر ناظران رای مخالف به کار مورد تاییدش داد .

فکرش رو بکنید آدم با چه رویی میتونه به مهموناش و بدتر از اون به تماشاگرانی که بلیط تهیه کردند بگه کار من مجوز اجرا نداره ؟

آقای X که قبلن هم راجع به درایتش حرفهایی زدیم این بار هم از این هوش و استعداد سرشارش استفاده کرد و با اعلان :

 

 " نمایش به علت نقص فنی سالن اجرا نمیگردد ."

 

مشت محکمی به دهان تمامی هنرمندانی که ادعا کرده بودن کارت به روی صحنه نمیرود زد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۶ساعت 9:20  توسط حسین صدرایی  | 

گروه تئاتر پیام به سرپرستی آقای خسرو به آئین ، نمایش "پلکان"  نگارش  : اکبر رادی  را جهت اجرا در برنامه ی کاری خود قرار داده است ، به آئین در سال 70 نیز این نمایش را با بازی خانم غلامی ، آقای رحیمیان ، آقای مرادی ، آقای تجلی  ، مرحوم مجید طاهریان و ... بر روی صحنه برده بود ، ولی این بار با نگاهی تازه  و  بازیگرانی جوانتر در فکر اجرایی نمودن این نمایش است.

امید است این گروه در سایه توجهات بالا در این امر موفق باشند. گروه اکتیو برای این گروه آرزوی موفقیت می نماید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۶ساعت 14:51  توسط حسین صدرایی  | 

معاون هنری استان اعلام کرد : اعتباری به مبلغ چهارصد میلیون ریال معادل چهار میلیون تومان جهت قرارداد با چهار کار حرفه ای تئاتر در چهار شهرستان سمنان ، گرمسار ، دامغان و شاهرود تامین گردیده است.  هر چند که خود آقایان می دانند این مبلغ برای یک تئاتر که تمامی مسائل فنی آن را به شکل حرفه ای طراحی نمایند هیچ محسوب میشود . اما باز هم جای خوشحالی هست که می دانند تئاترهایی که امروزه در استان اجرا میگردد رنگ و بویی حرفه ای ندارد و بسیار نزدیک به تئاترهای دانش آموزی و فوق آماتور می باشد.

امید است معاون هنری ارشاد علاوه بر تامین اعتبار که کار نیکوییست ، آرام آرام به آموزش این هنر نیز بیاندیشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 14:42  توسط حسین صدرایی  | 

همایش روز جهاني تئاتر مقارن با سالروز بزرگداشت حکیم ابولقاسم فردوسی بزرگ حماسه سرای ایران با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انجمن نمایش استان سمنان و شرکت آفرینشهای هنری (آگاه) برگزار شد.
آقای جعفر والی و خانم  محبوبه بیات ؛ پيشكوستان هنر تئاتر ميهمان ويژه اين جشن بودند كه در این مراسم به ایراد سخنراني پرداختند.
در اين مراسم كه با حضور مسئولان فرهنگي استان، هیئت امنای انجمن نمایش تهران و جمع کثیری از هنرمندان استان شرکت داشتند از چند تن از پيشكوستان تئاتر استان تجليل شد.

همچنین انجمن تماشاگران تئاتر از آقای محمد حسن جواهری به پاس 35 سال فعالیت در این عرصه تقدیر بعمل آورد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 12:11  توسط حسین صدرایی  | 

27 مارس؛ ۷ فروردین مصادف است با روز جهانی تئاتر كه در ایران به علت همزمانی با ایام نوروز و تعطیلات نوروزی  با تأخیر برگزار می‌شود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با همکاری انجمن نمایش استان سمنان و شرکت تعاونی آموزش و گسترش استعدادهای هنری (آگاه) اقدام به برگزاری همایشی به مناسبت روز جهانی تئاتر نموده است .

در این همایش  که روز سه شنبه 25 اردیبهشت ماه 1386 در تالار آفتاب برگزار خواهد شد  آقای حسین پارسایی ، رئیس اداره هنرهای نمایشی ، استاد جعفر والی  ، خانم محبوبه بیات و اعضای هیئت امنای انجمن نمایش تهران به عنوان مهمان حضور خواهند داشت .

از دیگر مدعوین این همایش  سرکار خانم فاطمه حبيبي‌زاد می باشند که در این مراسم به اجرای نقالی می پردازند.

مراسم تقدیر از پیشکسوتان تئاتر استان سمنان با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدعوین فوق از دیگر برنامه های این همایش در کنار قرائت پیام روز جهانی تئاتر ،  اجرای تئاتر و وله های نمایشی ، اجرای موسیقی و پذیرایی می باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 12:11  توسط حسین صدرایی  | 

دوازدهم تا چهاردهم اردیبهشت در هفتۀ تئاتر، پانتومیم و خیمه‌شب‌بازی در سالن گوشه و فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.
خیمه شب بازی «مبارک» با نویسندگی، کارگردانی و عروسک گردانی «حسین ربیعی» و مرشدی «حسن ربیعی» هر روز ساعت ۱۷ در سالن گوشه اجرا می‌شود.
این گروه تا به حال در کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و ... خیمه شب بازی اجرا نموده‌اند.
پانتومیم « روح انسان به زیبایی ناب نیاز دارد حتی بیشتر از نان » با نویسندگی، کارگردانی و بازیگری  « بهرام ریحانی » هر روز ساعت ۱۸ در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.
ریحانی، رکوردار اجرای طولانی‌ترین نمایش پانتومیم  در دنیاست  و تا به حال ۴۰۰ پانتومیم در ایران و اروپا برگزار کرده‌است.
هر دو این برنامه‌ها رایگان و برای عموم آزاد است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 14:14  توسط حسین صدرایی  | 

چهاردهمين جشنواره تئاتر كودك و نوجوان، سوم آبان ماه در اصفهان افتتاح مي‌شود.
"سيدصادق موسوي" دبير كانون نمايش‌هاي كودك و نوجوان و مدير تالار هنر با بيان اين مطلب به سايت ايران تئاتر گفت:«جشنواره تئاتر كودك و نوجوان كه تا سه سال آينده به ميزباني اصفهان برگزار خواهد شد، امسال كارهاي منتخب را از ميان نمايش‌هايي كه از سال گذشته تا پايان تير ماه امسال روي صحنه رفته است، انتخاب مي‌كند.»
وي ادامه داد:«در حال حاضر كميته‌هاي مختلف كانون نمايش‌هاي كودك و نوجوان مشغول جمع‌آوري بانك اطلاعات‌، شناسايي گروه‌هاي شهرستاني و كارهاي پژوهشي هستند.»
موسوي درباره برنامه‌هاي تالار هنر گفت:«شوراي انتخاب آثار در حال بررسي تقاضاهاست و ماه به ماه برنامه‌هاي تالار هنر را اعلام مي‌كند. در حال حاضر دو نمايش"ملك جمشيد" نوشته و كار امير مشهدي‌عباس كه برگزيده جشنواره كودك سال گذشته است، ساعت 18 و نمايش"سارا و لوبياي سحرآميز" نوشته مجتبي مهدي به كارگرداني روشنك كريمي ساعت 15/19 در اين تالار اجرا مي‌شود.»
دبير كانون نمايش‌هاي كودك و نوجوان افزود:«در طول سال سعي مي‌كنيم 20 نمايش را توليد كنيم كه از اين ميان 10 نمايش با كمك هزينه خواهد بود و 10 نمايش هم به شكل گيشه‌اي براي اجرا انتخاب مي‌شوند.»
وي درباره تفاوت نمايش‌هايي كه كمك هزينه دريافت مي‌كنند با كارهايي كه به شكل گيشه قرارداد مي‌بندند، گفت:«برخي از گروه‌ها كار آماده را به تالار هنر مي‌آور‌ند كه طبيعتاً از فيلترهاي ما رد نشده‌. اين گروه‌ها به شكل گيشه‌اي با تالار كار مي‌كنند، اما گروه‌هايي هم هستند كه ما به آن‌ها سفارش مي‌دهيم و از ابتدا با ما در ارتباط هستند. با اين گروه‌ها فقط بر مبناي كمك هزينه كار مي‌كنيم و قرارداد به آن شكلي كه در مركز هنرهاي نمايشي با گروه‌ها منعقد مي‌شود، وجود ندارد.»
موسوي در پايان از راه‌اندازي تلفن گوياي تالار هنر به شماره 88306640 ، كارت عضويت براي تماشاگران و ارسال برنامه‌هاي تالار هنر به وسيله SMS و از طريق روابط عمومي مركز هنرهاي نمايشي براي مخاطبان عضو تالار هنر خبر داد.»
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 16:15  توسط حسین صدرایی  | 

جشن هفته تئاتر با حضور حمید سمندریان، هنرمند پیشکسوت تئاتر و روشن کردن شمع های این جشن در مراسم اعلام بازیگران برتر تئاتر، شامگاه شنبه در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شد. سمندریان زمانی که روی صحنه رفت از ادوارد ماکس، استاد خود یاد کرد که گفته بود؛«هیچ استادی تا زمانی که شاگردانش را بهتر از خود نکند استاد نیست.»
این کارگردان و مدرس دانشگاه با روشن کردن شمع های جشن، گفت؛«امروز که از من خواسته شد در ابتدای این مراسم شمع ها را روشن کنم، احساس کردم این کار معنایی ندارد. اما روشن کردن این شمع به معنای آن است که در تاریکی هستیم و هنوز نمی دانم چقدر باید تلاش کنیم تا این تاریکی که از طرف هنرمندان هم نیست، برطرف شود.»
سمندریان مهمترین لازمه کار هنری را آزادی فکر هنرمندان دانست و گفت؛ تئاتر، خانه ماست، اگر با تئاتر های ضعیف روبه رو می شویم، نباید خشمگین شویم، چرا که ضعف تئاتر به دلیل شرایط حاکم بر آن است و از سوی هنرمندان نیست. امیدوارم به زودی از تاریکی بیرون بیایم و مانند این شمع ها روشن شویم.
کارگردان «بازی استریندبرگ» با اشاره به لزوم توجه مسوولان به هنر تئاتر تاکید کرد؛ دوست داریم صدای ما به گوش دولتمردان برسد تا هنر، به ویژه تئاتر را مورد توجه قرار دهند. چرا که ما شرقی ها بهترین بضاعت ها را برای خلق اثر هنری داریم اما باید شرایط فرهنگی کشور اجازه خلق این آثار را به ما بدهد.
وی خطاب به مسوولان کشور گفت؛ اگر امروز اتفاقات سیاسی در ایران می افتد، اگر به دنبال انرژی هسته ای هستیم نباید فراموش کنیم، فرهنگ کشور هم اگر مهمتر از این مسائل نباشد، کم اهمیت تر هم نیست.
در ادامه این مراسم فرهاد آئیش که اجرای برنامه جشن بازیگر را عهده دار بود از سوی هنرمندان تئاتر از سمندریان خواست تا در یکی دو سال آینده نمایشی اجرا کند.
سمندریان در پاسخ به این سوال، با بیان این که از تئاتر قهر نکرده ام، گفت؛«اما اگر قرار باشد کاری روی صحنه ببرم باید نیروهای دلسوز کار کنند چرا که من تنها کارگردانی می کنم. در شرایطی قرار داریم که بازیگران توانای ما، مشغول کارهایی هستند که از ارزش های ایرانی کمی برخوردارند. یک نفر به تنهایی نمی تواند کاری کند، دوست دارم نمایش «گالیله» را اجرا کنم و اگر بخواهم نمایشی را روی صحنه ببرم باید از کارهای قبلی ام قوی تر باشد.»
آئیش در بخش دیگری از جشن بازیگران تئاتر از هنرمندان درگذشته سال گذشته یاد کرد و از سودابه اسکویی، حسین کسبیان، پوپک گلدره، سروش خلیلی، عبدالعلی همایون و ... نام برد.
پرویز پورحسینی دبیر چهارمین جشن بازیگری و رئیس هیات مدیره انجمن بازیگران تئاتر کشور نیز در بخشی از این مراسم در سخنان کوتاهی از تمامی بازیگران تئاتر خواست تا در صنف خود فعال باشند و حرمت کسانی که در آن فعالیت می کنند را داشته باشند؛«هدف از برگزاری این جشن بیشتر از معرفی برگزیدگان تئاتر، گردهمایی ما در کنار یکدیگر است. این درست نیست هر بار که از ما خواستند بیاییم و تنها در انتخابات شرکت کنیم. باید حرمت صنف خود را داشته باشیم تا بتوانیم فاصله ها را کم کنیم.»
وی با قدردانی از هیات مدیره پیشین انجمن بازیگران تئاتر خانه تئاتر ایران گفت؛«در ایران رسم بر این است هر کسی که در یک صنفی کار می کند زمانی که آن را ترک می کند با دلخوری می رود و کسانی هم که می آیند بابت وقتی که برای این صنف می گذارند تشکری از آنها نمی شود. اما هیات مدیره جدید انجمن قصد دارد در این مراسم از بنیانگذاران این جشن و اعضای سابق صنف بازیگری تشکر کند.»
پورحسینی با دعوت از حمید مظفری، علی بی غم و مریم کاظمی سه تن از اعضای هیات مدیره قبلی از آنها تجلیل کرد.
مهمترین بخش جشن بازیگران که در واقع آغازگر برنامه های یک هفته ای جشن تئاتر است به معرفی بازیگران برگزیده تئاتر اختصاص داشت که هنرمندان برتر به این شرح معرفی شدند:

▪ بازیگر اول مرد، رضا بهبودی، برای نمایش «آرامش از نوع دیگر» و «قدم زدن روی ابر با چشمان بسته»
▪ بازیگر اول زن، معصومه قاسمی پور برای نمایش «بدون خداحافظی»
▪ بازیگر دوم مرد، پیام دهکردی برای نمایش «مرگ فروشنده»
▪ بازیگر دوم زن، پانته آپناهی ها برای نمایش «ادیب افغانی»
▪ بازیگر سوم مرد، محمدرضا جوزی برای نمایش «اولئانا».
▪ بازیگر سوم زن، ناهید مسلمی برای نمایش «ماه در آب».
▪ بهترین بازیگر نوجوان، شیدا خلیق برای نمایش «تولیدی عروس خانم».
▪ برگزیده ویژه هیات داوران، حمید مظفری برای نمایش «نوای اسرار آمیز».
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 15:45  توسط حسین صدرایی  | 

جشن روزجهانی تئاتر در روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ در تالار آفتاب سمنان برگزار خواهد شد.

به نقل از یک منبع آگاه : قرار است گروه هایی از شهرستانهای سمنان ، دامغان ، گرمسار و شاهرود در این جشن اجرای نمایشی داشته باشند و از دکتر ناظرزاده کرمانی بعنوان میهمان دعوت به عمل آید.

خبر کامل را بعدا میگم !

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۶ساعت 13:30  توسط حسین صدرایی  | 

واحد خبر حوزه هنري: اسامي نمايش هاي راه يافته به سومين جشنواره سراسري تئاتر تک اعلام شد.

نمايش هاي يک صحنه دو بازي به کارگرداني حسين ابراهيمي ،

فانوس خيال به کارگرداني مهناز معموري از بوشهر،

 چغوک به کارگرداني شمس الله اکبري از خمين ،

تکرار کار رضا فوادي از سمنان ،

بي خانمان کار احسان رجبلو از گرگان ،

قانون عليه زيتون به کارگرداني فاطمه نعمتي از کرمان ،

انتظار به کارگرداني عليرضا مويدي از شاهرود،

نريمان به کارگرداني سعيد خيرالهي از تهران ،

ذهن زيبا به کارگرداني احمد طهماسبي از کرج ،

حديث حيراني ماهان چوپان به کارگرداني آمنه تقوي از قاين ،

خوابي ديگرگونه تر به کارگرداني عليرضا حنيفي از قروه ،

شعبده و طلسم به کارگرداني الهه پورجمشيد از ايلام و شرم شمر کار مليحه محمدي از بيرجند،

 

عناوين آثاري هستند که در اين جشنواره روي صحنه خواهند رفت.
لازم به گفتن است که لودرچي به کارگرداني محمد عسگري و گم سوار به کارگرداني امين آبان - برگزيده هاي دوره هاي اول و دوم اين جشنواره - در سومين جشنواره تئاترتک نيز به نمايش گذاشته خواهند شد.
همچنين حضور نمايش هاي عشق باران از مجيد امرايي ، وارث از امين آبان و واپسين ترانه شبانه عيار از شيدا سجاديان به بازبيني مجدد موکول شده است. بازبيني آثار را مريم معترف ، حسين فرخي و فريبرز شيريني عهده دار بوده اند.
گفتني است سومين جشنواره سراسري تئاتر تک از 25تا 28فروردين در شهرستان بيرجند برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ساعت 15:55  توسط حسین صدرایی  | 

سهراب سليمي كارگردان جشن هفته تئاتر زمان برگزاري اين جشن را هشتم تا 14 ارديبهشت ماه اعلام كرد.
سهراب سليمي؛ كارگردان جشن هفته تئاتر با اعلام اين خبر در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر‌ گفت:«جشن هفته تئاتر همچون سال‌هاي گذشته در سالن‌ها و محوطه خانه هنرمندان برگزار مي‌شود و جدول برنامه‌ريزي آن تا امروز به ترتيب زير است:
هشتم ارديبهشت ماه جشن بازيگر، نهم ارديبهشت ماه جشن انجمن كارگردانان، دهم ارديبهشت ماه جشن انجمن نمايشنامه‌نويسان، 11 ارديبهشت ماه جشن انجمن چهره‌پردازان و كاركنان فني و 12 ارديبهشت جشن انجمن تئاتر كودك و نوجوان برگزار مي‌شود. همچنين انجمن‌هاي منتقدان و نويسندگان و طراحان صحنه و لباس نيز 13 ارديبهشت و انجمن‌ نمايش‌هاي عروسكي 14 ارديبهشت برنامه‌هاي خود را اجرا مي‌كنند.»
كارگردان جشن خانه تئاتر در ادامه اظهار كرد:«تمام تلاش خود را به كار گرفته‌ايم تا در صورت فراهم شدن بودجه مناسب، يك مراسم اختتاميه كلي براي اين جشن برگزار كنيم تا طي آن شايسته‌ترين‌هاي اين جشن مورد تقدير قرار گيرند.»
وي خاطر نشان كرد:«برنامه انجمن‌هاي مختلف خانه تئاتر مشخص شده كه تا پايان هفته به صورت جدول منظمي در اختيار مطبوعات قرار خواهد گرفت. اما آن چه مسلم است اين كه در ايام برگزاري اين جشن، برنامه‌هاي فضاي بيروني خانه هنرمندان از ساعت 15 تا 18 برگزار مي‌شود كه شامل برنامه‌هاي گروه‌هاي نمايش خياباني، عروسكي، كودك و نوجوان و بي‌كلام مي‌شود. همچنين برنامه داخل سالني اين جشن نيز شامل گزارش‌ها، نمايش‌هاي كوتاه، تقدير از هنرمندان شاخص تئاتر و برنامه‌هاي متنوع ديگر خواهد بود.»
سليمي در پايان خاطر نشان كرد:«در طول برگزاري اين جشن، نمايشگاه عكسي از اساتيد و بزرگان تئاتر و عكس‌هايي از برگزاري مراسم تقدير سال‌هاي گذشته، همچنين عكس كارگردانان تئاتر ايران و نمايشگاه مجسمه نيز برگزار خواهد شد.»

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ساعت 10:55  توسط حسین صدرایی  | 

نمایشگاه مجموعه آثار تذهیب علیرضا برزکار و جمعی از هنرجویان تهران و گرمسار با عنوان از شمسه تا شمس در روز پنجشنبه مورخ 26 بهمن ماه 1385 افتتاح خواهد شد. 
به گزارش آگاه ، در این نمایشگاه که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و انجمن خوشنویسان ایران ، شعبه سمنان برپا شده، آثاری از علیرضا برزکار ، مرتضی قاسمی ، نادیه طرفی نژاد ، مریم قربانی پو ، پرستو استوی ، مریم علی اکبری ، نوشین بنی آدمی ، مریم نعیم زاده و نعیمه نعیم زاده ، نمایش داده می‌شود.

این نمایشگاه در گالری فرهنگسرای کومش برپا و از تاریخ 27 بهمن ماه به مدت 4 شب ، همه روزه در ساعات 9 الی 12 صبح  و  17 الی 20 بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان عزیز خواهد بود.

مراسم افتتاحیه  این نمایشگاه ساعت 15 روز پنجشنبه مورخ 26/11/85 در تالار آفتاب برگزار خواهد شد.
 
 
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:12  توسط حسین صدرایی  | 

مهلت فراخوان سومين جشنواره تئاتر"تك" براي دانشجويان و گروه‌هاي نمايشي تهران تا پايان بهمن ماه تمديد شد.
حسين فرخي؛ دبير سومين جشنواره تئاتر"تك" با اعلام اين خبر در گفت‌وگو با سايت ايران تئاتر‌ گفت:«فراخوان اين جشنواره پيش از اين اعلام شده و تاكنون نيز حدود 150 طرح و نمايشنامه از سراسر كشور به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است. اما تصميم گرفتيم مهلت ارسال آثار براي گروه‌هاي نمايشي تهراني و دانشجويان تهران تمديد شود. بنابراين به طور قطع تعداد آثار ارسالي براي اين جشنواره افزايش پيدا خواهد كرد.»
وي در ادامه افزود:«بازبيني آثار متقاضي شركت در سومين جشنواره تئاتر تك اواسط اسفند ماه انجام مي‌شود و جشنواره 25 تا 28 فروردين ماه سال آينده در بيرجند واقع در استان خراسان جنوبي برگزار خواهد شد.»
فرخي خاطر نشان كرد:«جشنواره تئاتر تك طي دو دوره گذشته توسط حوزه هنري كرج برگزار شد و پس از حدود يك يا دو سال وقفه قرار شد كه سومين دوره آن در بيرجند برگزار شود. از اين به بعد هم جشنواره تك هر سال در يك استان كشور و به صورت دوره‌اي برگزار مي‌شود. بنابراين با توجه به امكانات محدودي كه در بيرجند وجود دارد، پيش‌بيني مي‌شود حدود 20 تا 30 نمايش در اين جشنواره اجرا شوند.»
فرخي سپس تئاتر تك را گونه تئاتري ناب دانست و گفت:«بدون كوچكترين امكاناتي مي‌توان اين نوع تئاتر را اجرا كرد. در اين گونه از نمايش بين كارگردان، متن و بازيگر يك مثلث به وجود مي‌آيد و چنانچه اين مقوله تكنيكي تقويت شود، مي‌تواند در پيشرفت تئاتر تأثيرگذار باشد.»
فرخي خاطر نشان كرد:«جشنواره تئاتر تك از آن دسته جشنواره‌هايي است كه چندان به لحاظ مناسبتي كاركرد ندارد، اما با توجه به اين كه امسال به نام متبرك حضرت رسول(ص) مزين شده، بخشي از آثار شركت كننده از بين نمايش‌هايي كه از اين ويژگي‌ برخوردارند، انتخاب مي‌شوند.»
دبير سومين جشنواره تئاتر تك گفت:«حوزه هنري با برگزاري اين جشنواره بر پرورش استعدادهاي نسل جوان و تقويت فرهنگ بومي، منطقه‌اي و ملي تأكيد دارد. هر چند كه هنرمندان با سابقه و حرفه‌اي نيز مي‌توانند در اين جشنواره شركت كنند.»
وي در پايان درباره هيئت داوران افزود:«هنوز داوران جشنواره به طور قطع مشخص نشده‌اند. اما به محض قطعي شدن، اسامي آن‌ها را اعلام مي‌كنيم.»
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:0  توسط حسین صدرایی  | 

اين نشست با حضور خبرنگار سایت ایران تئاتر و خبرنگاران ديگر رسانه‌ها برگزار شده است .
 
سايت ايران تئاتر: در يادداشتي كه تاريخ 14 دي ماه در روزنامه‌"اعتماد " چاپ شد و مبنا و دليل برپايي اين نشست نيز هست، تأكيد شما بر استقلال انجمن نمايش كشور بيش از هر چيز به چشم مي‌آيد. چه راهكار عملي براي استقلال انجمن نمايش ارائه مي‌دهيد؟ همه مي‌دانيم كه در مرحله نظريه‌پردازي همه چيز آسان به نظر مي‌آيد، اما در مرحله عمل چه بايد كرد؟
معني مستقل شدن انجمن نمايش براي كساني كه با واژگان قانون سر و كار دارند، خيلي روشن است. يعني بتواند تصميماتش را خودش بگيرد؛ بودجه‌اش را مستقيماً اخذ كند و آزادانه آن را هزينه كند. طبق قانون، آن چه كه در اساسنامه انجمن است و به تصويب رسيده، كاملاً شكل قانوني دارد. انجمن نمايش يك نهاد مستقل است كه تحت حمايت دولت است. ‌‌تمام بودجه‌هاي تئاتر، بودجه‌اي هستند كه به حساب انجمن نمايش ريخته‌ مي‌شوند. چه كسي براي انجمن تصميم مي‌گيرد؟ هيأت امنا و هيأت رئيسه انجمن نمايش كه خودشان همه از هنرمندان تئاتر هستند و اين دو گروه در ارتباط مستقيم با تئاتري‌ها هستند. تمامي سالن‌هاي نمايش متعلق به انجمن نمايش است. تمامي بخش‌هاي توليدي نمايش در كشور متعلق به انجمن نمايش است؛ خيلي صريح و روشن! اما وقتي قرار است بودجه به انجمن بيايد بايد از جاهايي بيايد كه شروع مي‌كنند براي آن تصميمات ديگري مي‌گيرند. كساني كه با مسائل مربوط به بودجه آشنايي دارند مي‌دانند كه اين اتفاقات به روشني و چطور مي‌افتد.
 
خبرنگار ايلنا: چه كساني در اين خصوص تصميم مي‌گيرند؟
بخش‌هايي در وزارتخانه، بخش‌هايي در معاونت هنري و بخش‌هايي در مركز هنرهاي نمايشي.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم بهمن ۱۳۸۵ساعت 9:2  توسط حسین صدرایی  | 

۱۲اثر صحنه ای و ۳ اثر خیابانی از بیست و سوم تا بیست و هفتم ۲۷ آذر در جشنواره تئاتر منطقه دو کشوری برای حضور در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر رقابت می کنند.
در بخش صحنه ای جشنواره تئاتر منطقه دو کشوری , نمایش های اصول یک بازی نوشته و کار محمد دین دشتی از سیستان و بلوچستان , سرگذشت درگذشت چشم نوشته منصور فارسی و کار رضا خداداد بیگی از سیستان و بلوچستان‌, دهانی پر از کلاغ نوشته جمشید خانیان و کار علیرضا ارجونی از سیستان وبلوچستان , پل نوشته محمد رحمانیان و کار غریب منوچهری از اردبیل‌, تناک نوشته الیزا اورامی و کار مرضیه خسروی مقدم از خراسان جنوبی , کربلای بی‌شمر نوشته رضا صابری و کار محمد ناصری از خراسان رضوی , بیژن و منیژه‌نوشته و کار محسن عرب امیدی از خراسان رضوی , کوچه شهید ستایش نوشته وکار کیوان صباغ از خراسان رضوی , چهره به چهره نوشته فرامرز طالبی و کارعلی حاج علی عسگری از گیلان , همین نزدیکی ها نوشته و کار مجید کاظم زاده‌مژدهی از گیلان , قصه های در گوشی نوشته امیررضا کوهستانی و کار مهدی طاهرپور از گیلان و وقتی که من خواب بودم نوشته و کار حسن جعفری از مازندران برای رقابت روی صحنه خواهند رفت.


در بخش خیابانی نیز نمایش نقل کاوه نوشته امیر حسنی زاده و کار محمدزهرایی از خراسان جنوبی , شیلون کشی نوشته و کار محمدعلی صادق حسنی ازگیلان و کوچ امیر نوشته و کار محمود فرضی نژاد از گیلان به اجرادرخواهند آمد. هیئت انتخاب آثار جشنواره تئاتر منطقه دو کشوری , محمدرضا الوند, محمدرضاخسرویان و سیدرضا شفایی املشی و هیئت داوران جشنواره تئاتر منطقه دوکشور نیز ایوب آقاخانی , فرهاد مهندس پور و محمدهادی نامور هستند.
بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هجدهم دی با شعار تئاتر برای همه در تالارهای نمایشی شهر تهران برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 14:9  توسط حسین صدرایی  | 

احمد قدکچیان بازیگر پیشكسوت سینما، تئاتر وتلویزیون صبح دیروز ـ جمعه ـ در یكی از بیمارستانهای تهران به علت عارضه‌ی قلبی درگذشت.
احمد قدكچیان، متولد ۱۲۹۹ در تهران است و فعالیت خود را با تحصیل در هنرستان هنرپیشگی و بازی در نمایش "اسكندرو دارا" در سال ۱۳۲۱ آغاز كرد و بعد از آن در دیگر نمایشها، چون "اتللوو"، "دختر گل فروش"، "سقوط كابینه" و نمایشهای دیگر نقش‌آفرینی كرد و ۲۳ نمایش را در كارنامه هنری خود به ثبت رساند.
قدكچیان از سال ۱۳۳۰ بازی در فیلمهای سینمایی را با "خوابهای طلایی" آغاز كرد و بعد از آن در بیش از ۱۱۷ فیلم سینمایی به ایفا نقش پرداخت كه می‌توان از "گرداب"، "گناهكار"، "خواب و خیال"، "مردی كه رنج می‌برد"، "نردبان ترقی"، "بچه‌ ننه"، "دوستان یك رنگ"، "دیوانه‌وار"، "راه و بی‌راه"، "ارثیه"، "بگذار زندگی كنم"، "خط قرمز"، "جدال"، "حسرت" و "بی‌تو تنهایم" بازی كرد.
همچنین در مجموعه‌های تلویزیونی "این خانه دور است"، "امام علی (ع)"،‌ "گلهای كاغذی"، "تنها در تاریكی" و چندین مجموعه‌ی دیگر ایفای نقش كرد.
قدكچیان طی فعالیتهای هنری خود در كنار افرادی چون پرویز خطیبی، شهلا ریاحی، عطا‌اله زاهد، مسعود كیمیایی و غیره همكاری داشت.
پسرانش كامران قدكچیان (كارگردان و نویسنده‌ سینما) و حمید قدكچیان (صدابردار سینما)‌ در كنار او طی این سالها فعالیت داشتند.
طبق اعلام مراسم تشییع زنده‌یاد احمد قدكچیان روز یكشنبه ۱۹ آذر ماه از مقابل خانه سینما برگزار خواهد شد.
 

گروه تئاتر اکتیو این مصیبت را به خانواده تئاتر تسلیت عرض مینماید.

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 9:33  توسط حسین صدرایی  | 

نمي‌دانم اين خبر تا چه اندازه صحت دارد و نقل آن تا چه اندازه درست. دوستي به نقل از يك منبع كاملا موثق مي‌گفت كه چندي پيش بهمن محصص هنرمند شهير ايراني به كشور مراجعه كرده و يك راست به سراغ آثار هنري خويش رفته و با اره برقي به جان آنها افتاده است. همه را از بين برده و براي آنكه اثري از آنها باقي نماند در جايي ديگر همه را زير نظر خود در كوره انداخته وسوزانده و ذوب كرده است.از قرار معلوم در ميان آن آثار تنها يك اثر سالم مانده و آن نيز اكنون سهم راننده آژانسي شده كه محصص را به مكان مورد نظر برده و به تقاضاي او در اين كار به وي كمك كرده است. راننده آژانسي كه نه محصص را مي‌شناخته و نه با آثار هنري او آشنايي داشته است.ظاهرا در حين تخريب اين آثار راننده مورد نظر يكي از مجسمه ها را پسنديده و محصص نيز آن را به او تقديم كرده است. من دليل انجام چنين كاري را از سوي محصص نمي‌دانم،اما پيش از اين شنيده و خوانده بودم كه برخي نويسندگان وجود داشته‌اند كه در شرايط روحي خاصي آثار خود را از بين برده‌اند. هر چه هست خبر مورد نظر بد جوري ناراحتم كرده است. خب البته از ملتي كه اين روزها تمام فكر و ذكرش شده پيدا كردن يك سي دي، چندان نمي‌توان انتظار داشت كه مثلا محصص را بشناسند و قدر كارهاي او را بدانند.براي اين ملت در حال حاضر پيدا كردن آن سي دي از نان شب هم واجب‌تر شده است. پس شايد اگر از اين زاويه به موضوع نگاه كنيم به جاي ناراحتي بتوانيم به عظمت كار محصص بهتر پي ببريم.عملي در جهت نفي تمام گذشته هنري خود در خاكي كه مدتهاست كه خاك نيست. خاكي در خور كيفر. و چه كيفري بالاتر و والاتر از اين كه هنرمندي در قد و قواره محصص تمامي آثار خود را كه روزي در اين خاك به وجود آورده بود از بين ببرد.حالا بهتر به نتيجه اخلاقي داستان كيفر آتش اثر الياس كانتي پي مي‌برم. آنجا كه قهرمان داستان در كتابخانه خويش آتش مي‌زند و خود را ميان شعله‌هاي سوزان كتاب‌ها رها مي‌كند.عملي اين گونه در جهت محو گذشته، به معناي محو خاطره از خاطر ناساز جماعتي است كه مدتهاست در مسير زوال پيش مي‌رود. ملتي كه پيدا كردن يك سي دي براي او به با ارزش ترين كار ممكن تبديل شده باشد، مستوجب چه عقوبتي است.راستي اثر هنري به چه درد اين ديار مي‌خورد؟

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 7:20  توسط حسین صدرایی  | 

 

این که یک اثر چگونه قرار است با مخاطب خود گفتمان کند سریع باید اتفاق بیافتد ، یعنی از همان لحظات آغازین ؛ مخاطب باید بداند با چگونه اثری روبروست و  این نکته به او تفهیم شود که چگونه به اثر نگاه کند تا مفاهیم آن را درست دریافت کند و با آن ارتباط  برقرار سازد.

رحیم موسوی در این اثرش همین کار را انجام میدهد ، به نظرم می آید که اثر برآمده از شرایط فرهنگی و سیاسی امروز ایران و کاملا ایرانی است.

داستان نمایش زندگی دختری است که پس از گمشدن پدرش به ازدواج با خان سه ولایت که اختلاف سنی زیادی نیز با خودش دارد تن در می دهد ، نمایش از آنجا آغاز میشود که ارباب سه ولایت مرده  و  رعیت و خرده مالکان برای او عزاداری میکنند.

رحیم موسوی ( نویسنده و کارگردان نمایش ماه بانو)

موسوی در این اثر تعامل بین انسانها را هدف قرار داده است ؛ معامله ای که امروزه بیشتر از هر چیز در جامعه ی ما به چشم میخورد ، تمامی روابط بین شخصیتهای نمایش فاقد صمیمیت و به لحاظ سود و زیان انجام می پذیرد.

نکته ای که تماشاگر را سرگردان می کند و او را به فکر وا می دارد ، شایعاتی است که با آنها در این نمایش درگیر میشود  و هیچ مستندی را برای شایعات نمیتوان یافت. شاید بشود گفت هدف نویسنده و کارگردان این اثر نیز همین بوده است ؛ شایعاتی که مدت کوتاهی فکر ما را مشغول میکنند و بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شوند اما باعث تغییراتی کلان و خرد در شخصیت ما میشوند.

متن نمایش کاملا رئالیسم می باشد ولی در بازی برخی از بازیگران کمی از ناتورالیسم وام گرفته اند که بسیار به سمت رئالسیم کارگردانی شده است .

 

نمایش ماه بانو

به هر حال معتقدم نمایش "ماه بانو" را بیش از این باید دید و بررسی کرد –  اثر نکات ریز و درشتی دارد که در مجال مناسبتر باید مورد بررسی قرار گیرد و این نوشته شاید در حد یک معرفی به کار آید .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۵ساعت 12:0  توسط حسین صدرایی  | 

چيستا يثربي ، نويسنده و کارگردان تئاتر در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اصفهان داور بود و فرصت گفتگو با او در حاشيه اين رويداد فرهنگي فراهم شد. يثربي در اين گفتگو درخصوص وضعيت کنوني تئاتر بويژه تئاتر کودک در کشور و مغفول ماندن نقش اين هنر به عنوان يک نياز فرهنگي در ميان خانواده هاي ايراني سخن گفته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آذر ۱۳۸۵ساعت 7:15  توسط حسین صدرایی  | 

بابک بيات از آهنگسازان وموسيقيدان ايران امروز يکشنبه به دليل عارضه نارسايي کبد در بيمارستان ايران مهر تهران درگذشت

بيات در خرداد 1325 در تهران متولد و از 17 سالگي توسط استاد ميلا‌د کيايي با هنر موسيقي آشنا و سپس در 20 سالگي وارد هنرستان موسيقي شد.

استاد بيات در 25 سالگي با ساخت موسيقي فيلم خورشيد در مرداب‌, برهنه‌, سرعت و سريال چنگل به اين عرصه از هنر موسيقي روي آورد.

ساخت موسيقي فيلم‌هاي مرگ يزدگرد , ريشه در خون , آتش در زمستان , اتوبوس , سريال سلطان و شبان‌, طلسم , شايد وقتي ديگر , نقطه شناخت , کشتي آنجليکا و عروسي خوبان از جمله کارهاي اين هنرمند است .

 گريان گريان گريان

گروه  تئاتر اکتیو  این  مصیبت  بزرگ  را  به  تمامی  هنرمندان 

 علی الخصوص اهالي موسيقي تسليت عرض مي کند

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم آذر ۱۳۸۵ساعت 11:50  توسط حسین صدرایی  | 

" عبدالعلی همایون " - بازیگر و ترانه سرای قدیمی تئاتر و سینما صبح دو روز پیش به دلیل عارضه ایست قلبی در گذشت

این هنرمند كه در سال ۱۲۹۹ در تهران به دنیا آمد فعالیت فرهنگی خود را از مطبوعات در سال ۱۳۱۸ به عنوان نویسنده آغاز كرد ، پس از این در رادیو به عنوان خواننده ترانه های طنز آمیز و پیش پرده خوان فعالیت خود را ادامه داد. مرحوم " همایون " فعالیت خود را در سینما از سال ۱۳۲۸ به عنوان خواننده در فیلم واریته بهاری به كارگردانی "پرویز خطیبی "آغاز كرد و از این پس بود كه با هنرمایی خود فعالیت مستمرخود را در سینما ادامه داد.
صمد به مدرسه می رود ، ستارخان ( علی حاتمی ) ، صمدو فولاد زره دیو ( جلال مقدم ) ، جنوب شهر ( فرخ غفاری ) و واریته بهار (پرویز خطیبی ) از جمله فیلمهایی هستند كه وی به عنوان بازیگر حضور داشته است . آخرین فعالیت وی نیز در زمینه موسیقی تنظیم " تصنیف های تهران قدیم " بود .
لازم به ذكر است پیكر این هنرمند فقید دوشنبه ۲۹ آبان ماه از مقابل خانه سینما به سمت بهشت زهرا تشییع  شد .

 

گروه تئاتر اکتیو این مصیبت را به خانواده تئاتر تسلیت عرض مینماید .

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آذر ۱۳۸۵ساعت 10:12  توسط حسین صدرایی  | 

همايش " سلطه در سينما و تئاتر " روز چهارشنبه باحضور جمعي از هنرمندان ، فرهيختگان و مسوولان فرهنگي و هنري استان اردبيل در مجتمع فرهنگي و هنري فدك اردبيل برگزار شد.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل در آيين گشايش اين همايش هدف از برگزاري آن را ايجاد فضايي مناسب براي ارزيابي و بررسي سياستهاي استعماري غرب به ويژه آمريكا در مقوله سينما و تئاتر ذكر كرد.

اصغر تقي‌زاده شكيبا گفت: امروزه از سينما به عنوان هنري جهاني و تاثير گذار در تعاملات فرهنگي كشورها استفاده مي‌شود كه ريشه يابي برخي جريانات هدفدار و توطئه آميز استعمار در مقوله هنر سينما و تئاتر ضروري است.

وي، بر ضرورت تبادل انديشه بين هنرمندان استان اردبيل با هنرمندان كشور تاكيد كرد و اظهارداشت: تعامل هنرمندان بسياري از نارسايي‌هاي عرصه فرهنگ و هنر را جبران و رفع خواهد كرد.

يك مدرس رشته تئاتر دانشگاهاي كشور نيز در اين همايش گفت: گسترش فرهنگ مصرفي به خصوص در زمينه محصولات فرهنگي و هنري بدترين خطر استحاله فرهنگي است كه همواره كشور ما را تهديد مي‌كند.

قطب‌الدين صادقي با اشاره به سيطره عمومي محصولات هاليود در زمينه فيلم و سينما در جهان افزود: جهاني‌سازي با رويكرد منفي ، انحطاط و انهدام هنرها و فرهنگهاي بومي و تربيت انسان مصرفي، اقتصادزده و مصرف گرا را هدف غايي خود قرار داده است.

وي گفت: ايجاد شبكه‌هاي ماهواره‌اي، توليد فيلمهاي سينمايي و تلويزيوني، خوراك همبرگر، رستوران مك دونالد و نوشابه كوكاكولا را نمونه‌هاي معمول و روزمره كالاهاي مصرفي در نتيجه سلطه يك آيين زندگي در جهان امروز بر شمرد و قابليت خريد و فروش را ويژگي عمده و نكته بارز فرهنگ مصرفي دانست.

وي اظهارداشت: هر چند كه دگرگوني سريع شكل‌ها الگوي زندگي دوره معاصر است و تحول و دگرگوني بخشي از هويت انسانها را تشكيل مي‌دهد ولي بايد با پرهيز از ترس در اين زمينه الگوهاي فرهنگي خود را به دنيا عرضه كنيم.

صادقي، نيروي انساني، سرمايه، تكنولوژي و وجود سازمانها و ساختارهاي نوين هنري رااز مهمترين شرايط و امكانات درخور توجه براي توليد و خلاقيت دانست و افزود: بدترين شكل انفعال، مصرف كردن محصولات ديگران بدون توليد كالاي فرهنگي خودي است.

در اين همايش يكروزه كه با مشاركت سازمان مردم نهاد "سايه" و از سري برنامه‌هاي "شبهاي آفتابي" برگزار شد ، از تلاشهاي سعيد نوريان، مجيد واحديزاده و توحيد معصومي از هنرمندان تئاتر استان اردبيل تجليل شد.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۵ساعت 10:53  توسط حسین صدرایی  | 

سیزدهمین جشنواره تئاتر كودك و نوجوان از ‪ ۱۸‬تا ‪ ۲۲‬آبان ماه با حضور ‪۱۱‬ نمایش از استانهای تهران ، اصفهان ، مركزی ، كهكیلویه و بویر احمد و گیلان در اصفهان برگزار شد. هیات داوران این جشنواره شامل " رضا بابك " ، " حسن دادشكر" و " عادل بزدوده " آرا خود را به شرح ذیل اعلام كردند. در بخش كارگردانی این جشنواره جایزه نخست به " احمد سلیمانی" كارگردان نمایش" یك دختر یك سرباز"اعطا شد و جایزه دوم و سوم به ترتیب به "امیر مشهدی عباس"كارگردان نمایش " ملك جمشید"و مجتبی مهدی كارگردان نمایش" قصه سیبی كه نصف نشد " اهدا گردید.
در بخش نویسندگی ، نمایشنامه " یك دختر یك سرباز" اثر محمدرضا كوهستانی " مقام اول ، نمایشنامه " قصه سیبی كه نصف نشد " اثر مجتبی مهدی مقام دوم و نمایشنامه "ملك جمشید " اثر امیر مشهدی عباس مقام سوم را بدست آوردند. در بخش بازیگری مرد این جشنواره " ماشالله كوهستانی " جایزه اول بازیگری را از آن خود كرد و"سینا كرمی"و"مجید امیری " به ترتیب مقام‌های دوم و سوم بازیگری مرد را به خود اختصاص دادند. در بخش بازیگری زن این جشنواره"مرجان قمری"،هانیه نجفی " و " روشنك كریمی " اول تا سوم شدند. در بخش بازیگری خردسال هیات داوران بدون رتبه بندی از فاطمه عامری (یك دختر یك سرباز) ، نازی نیكو اقبال (گرگ و شیر) تقدیر كرد.
در بخش طراحی صحنه هیات داوران جایزه اول خود را به طراح صحنه نمایش"یك دختر یك سرباز"به مهدی نیكو روش و جایزه دوم را به نمایش " قصه سیبی كه نصف نشد به مجتبی مهدی و ولی الله شاكر اهدا كرد. در بخش موسیقی جایزه نخست به موسیقی نمایش"عروسك " به نیما عظیم نژاد و جایزه دوم به نمایش"سیبی كه نصف نشد"به فراز تلالو اهدا گردید. نمایش " یك دختر یك سرباز " به عنوان اثر برگزیده سیزدهمین جشنواره تئاتر كودك و نوجوان انتخاب و بدون طی مراحل جاری به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابد. همچنین در این جشنواره از دراگوسلاو تودوروویچ كارگردان صرب نمایش "سر آشپز" و " تاتیانا استانكوویچ " كارگردان نمایش " دنیای یك گل" تقدیر بعمل آمد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۵ساعت 7:2  توسط حسین صدرایی  | 

بهرام شاه محمدلو :

نمايشنامه نويس و كارگردان تئاتر كودك و نوجوان بايد نگاهى توام با آموزش به اين حوزه داشته باشند و رگه هاى آموزشى بايد در نمايش هاى كودك و نوجوان وجود داشته باشد. به گزارش مهر، بهرام شاه محمدلو با بيان اين مطلب درباره تئاتر كودك و نوجوان گفت: «نمايشنامه هاى مختص كودك و نوجوان بايد با سن، تكنيك هاى شخصيت پردازى، خلق داستان، روابط بين شخصيت ها و موضوع داستان كودك و نوجوان همخوانى داشته باشند و در عين حال موضوعات آموزشى را نيز به مخاطبان منتقل كنند.» وى افزود: «بايد در اين حوزه ارزشگذارى همپاى تئاتر بزرگسال صورت گيرد. ما در دوران گذشته تجربيات فوق العاده اى در اين زمينه چه در تئاتر و چه در تلويزيون و سينما داشتيم، اما بايد بدانيم تئاتر در عرصه كودك و نوجوان موثرتر و غنى كننده تر عمل مى كند و زواياى ديد وسيع كودك اين اجازه را مى دهد تا بتوانيم در اين حوزه كارهاى مؤثرترى انجام دهيم.» شاه محمدلو با انتقاد از بى توجهى به حوزه تئاتر كودك و نوجوان گفت: «متاسفانه در فرهنگ ما مقوله هايى كه به تئاتر كودك و نوجوان مرتبط است، كم ارزش تلقى مى شود، به آنان اهميت لازم داده نمى شود و نوعى تحقير غيرمستقيم به كودك و حوزه هاى مربوط به او صورت مى گيرد. آموزش اولين اصل ارتقا كيفى تئاتر است و بايد نگاههاى قديمى به حوزه تئاتر كودك تغيير كند.»
وى ادامه داد: «در حال حاضر در مقياس كوچك به تئاتر كودك و نوجوان نگاه مى شود و نيمى از ارزشى را كه براى تئاتر بزرگسال قائلند، براى تئاترهاى اين حوزه قائل مى شوند كه بايد اين نگاه هاعوض شود و همطراز با حوزه تئاتر بزرگسال به اين حوزه اهميت داده شود.»

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آبان ۱۳۸۵ساعت 11:25  توسط حسین صدرایی  | 

در حالي که واکنش به کاهش بودجه 3 ميليارد ريالي بودجه تئاتر ادامه دارد ، رئيس کميسيون فرهنگي مجلس از پيگيري اين موضوع در کميسيون مذکور خبر داد و مشاور معاونت فرهنگي سازمان مديريت و برنامه ريزي خواستار روشن شدن اين موضوع از سوي وزارت ارشاد شد.


عماد افروغ گفت : جواد آرين منش و اميررضا خادم 2 تن از اعضا کميسيون فرهنگي مجلس مامور پيگيري اين موضوع شده اند. رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در پاسخ به پرسشي مبني بر اين که آيا وزارت ارشاد مي تواند بودجه مصوب مجلس را کاهش دهد ، ترجيح داد تا مشخص شدن نتايج پيگيري و بررسي کميسيون فرهنگي اظهارنظر نکند. از سوي ديگر ،مشاور معاونت فرهنگي سازمان مديريت و برنامه ريزي گفت : وزارت ارشاد بايد هدف از کاهش بودجه تئاتر را مشخص کند. سيدعلي هاشمي گيلاني با اشاره به اين که تاکنون چنين درخواستي از سوي وزارت ارشاد به سازمان مديريت ارائه نشده توضيح داد: در صورت کاهش يا هرگونه تغيير در تخصيص بودجه تئاتر توسط وزارت ارشاد ، اين وزارتخانه براي اصلاح اين مورد بايد اهداف خود از اين کاهش يا تغيير را به صورت کتبي به سازمان مديريت ارائه کند. وي همچنين تصريح کرد: اگر چنين چيزي به ما ارائه شود، اولين پرسش ما از آنها اين خواهد بود که هدف از اين کاهش چيست و بعد از بررسي پاسخ ارشاد ، اين امر تحقق خواهد يافت.


هاشمي گيلاني خاطرنشان کرد: اعتبارات تئاتر به طور کلي به دو قسمت حمايت از توليدات تئاتري و بودجه عملياتي براي پرداخت حقوق پرسنل ، امور اداري و برگزاري جشنواره هاي تئاتري تقسيم مي شود که ممکن است اين کاهش در بخش توليدات تئاتري و براساس اين تقسيم بندي بوده باشد. مجلس شوراي اسلامي سال گذشته پس از درخواست فراوان و پيگيري اهالي تئاتر با افزايش بودجه 3 ميليارد و 200 ميليوني تئاتر به 7 ميليارد و 600 ميليون براي سال 85 موافقت کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۵ساعت 8:31  توسط حسین صدرایی  | 

در پی بروز اخباری مبنی بر كاهش سی‌میلیارد ریالی بودجه مصوب سال ۸۵ تئاتر كشور، هیات مدیره خانه تئاتر نامه سرگشاده‌ای را خطاب به محمد‌حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال كرد.
به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، متن این نامه سرگشاده كه رونوشت آن نیز به ایمانی خوشخو معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی مدیركل اداره كل هنرهای نمایشی ارسال شده به شرح زیر است:
جناب آقای صفار هرندی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام
چندی است از گوشه و كنار، اخباری مبنی بر كاهش رقمی بالای ۳۰ میلیارد ریال از بودجه مصوب تئاتر توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به گوش می‌رسد كه موجبات نگرانی دست‌اندركاران و اصناف مختلف تئاتر كشور را فراهم ساخته است.
از آنجا كه كلیه برنامه‌ها در عرصه هنرهای نمایی و به ویژه خانه تئاتر با مبنا قرارداد بودجه ۷۶ میلیارد ریالی سال ۸۵ طراحی شده لذا كاهش بودجه لطمات جبران‌ناپذیری را به بدنه و اساس هنر ملی تئاتر وارد خواهد ساخت كه بدون تردید ترمیم آن به آسانی امكان‌پذیر نخواهد بود. چرا كه عملیاتی شدن برنامه‌های تدوین شده نیاز به بودجه لازم، حمایت و امكانات اجرایی خواهد داشت.
در ادامه نامه آمده است: از دیگر سو صنوف دهگانه خانه تئاتر با ارسال نامه‌های جداگانه‌ای به هیات مدیره این تشكل صنفی خواستار بررسی صحت و سقم مسئله كاهش بودجه تئاتر كشور شده‌اند و این دغدغه در میان اهالی تئاتر بوجود آمده كه با كاهش ناگهانی و بسیار زیاد بودجه، چه سرنوشتی برای برنامه‌های اجرایی پیش‌بینی شده مختلف در عرصه‌ هنرهای نمایشی اعم از تولید تئاتر در تهران و شهرستانها، برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی تئاتر، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و بسیاری دیگر از این دست رقم خواهد خورد.
آقای وزیر!
همانگونه كه خود واقفید ایجاد بستری مناسب برای تامین امنیت شغلی، همواره یكی از دغدغه‌های مشترك مسئولان فرهنگی و هنری و بخش صنفی و بدنه تئاتر كشور بوده و هست. آیا به وجود آمدن وضعیتی كه بدان اشاره شد حاصلی جز به خطر انداختن امنیت شغلی دست اندركاران تئاتر كشور در بخش‌های مختلف را نخواهد داشت؟ ساعت‌ها زمان صرف بررسی، تصویب، طراحی و كارشناسی پروژه‌ها و طرح‌های مختلف اعم از تولیدی، علمی، آموزشی، صنفی و پژوهشی با توجه به بودجه ۷۶ میلیارد ریالی تئاتر شده كه اینك بدون تردید با كاهش این‌چنینی بودجه معلق شده و یا در معرض خطر عدم اجرایی شدن قرار گرفت است. چه كسی پاسخگوی این زیان گسترده خواهد بود؟ آیا كاهش ۳۰ میلیارد ریالی بودجه‌ای كه مصوب شده (كه امیدواریم فقط شایعه‌ای باشد و بس) حاصل یك كار دقیق علمی و محاسباتی بوده و یا بر اساس سلیقه مسئول و یا مسئولین مربوطه، چنین رقم بالایی كه پایه و اساس فعالیت‌های تئاتری در بخش‌های گوناگون را مورد تهدید قرار داده از كل بودجه كسر گردیده است؟
هیات مدیره در ادامه نامه چنین آورده: جناب آقای صفار هرندی!
بدون تردید اهالی تئاتر نباید این‌چنین مورد ظلم واقع شوند و حقوق قانونیشان به آسانی پایمال گردد. انتظار و خواست جامعه تئاتر كشور از جنابعالی به عنوان سكاندار عرصه فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران این است كه در راه احقاق این حقوق با دست‌اندركاران عرصه هنرهای نمایشی همراه شده و ایشان را یاری دهید. تا حق مسلم تئاتر كشور پایمال نشود و بودجه‌ای كه بعد از گذشت سال‌ها خون دل خوردن تئاتری‌ها، امسال خود را اندكی به نیاز فراوان این عرصه نزدیك ساخت اینگونه مورد بی‌مهری قرار گیرد كه باز هم تئاتر ملی كشورمان دست به گریبان با مشكلات ریز و درشت كه نشات گرفته از كمبودها و تنگناهای مالی و ... است در مظلومیت خود باقی بماند و در نهایت نیز موفق به كسب جایگاه واقعی، شایسته و در شان خود نشود.
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
تا چه زمانی باید از فقر امكانات نمایشی سخن بگوییم؟ خانواده تئاتر كشور تا چه زمانی باید سكوت كرده و صبر پیشه سازند؟
با احترام فراوان
هیات مدیره خانه تئاتر
عزت‌الله انتظامی، ایرج راد، بهزاد فراهانی، قطب‌الدین صادقی، حمید مظفری، كاظم هژیر آزاد، اصغر همت، محمد ساربان، جواد اعرابی، الهام پاوه نژاد، كیومرث مرادی، علی بی‌غم.
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۵ساعت 10:39  توسط حسین صدرایی  | 

سامان يافتن تئاتر نمي تواند پيامدي ناگهاني و ناشي از کنش و واکنش معمولي مردم ، دولت و هنرمندان باشد بلکه نيازمند سازماندهي همه جانبه است.
فرهاد مهندس پور که در خانه هنرمندان ايران سخن مي گفت ، با بيان اين مطلب در ادامه افزود: در حال حاضر هيچ گونه برنامه اي براي اعتلا يا نابودي تئاتر وجود ندارد و وضعيت تئاتر ما به گونه اي است که گويا در تاريکي راه مي رود. به گفته وي ، اين بي برنامگي موجب مرگ تدريجي تئاتر خواهد شد بنابراين در درازمدت مرگ آن احساس نمي شود. اين کارگردان با تاکيد بر اين که تئاتر بايد اپوزيسيون خودش باشد ، اضافه کرد: تنها راه پيش روي تئاتر ما ، شورش عليه خود است.
مدير پيشين شوراي نظارت و ارزشيابي اداره کل هنرهاي نمايشي با بيان اين که تئاتر ايران داراي برنامه هاي جعلي است ، تصريح کرد: حضور پنهان اين برنامه جعلي در تئاتر ، احساس بي برنامه بودن را از بين برده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۵ساعت 7:34  توسط حسین صدرایی  | 

مدیر عامل خانه تئاتر در گفتگو با مهر:

جای تعجب است که بعد از این همه تلاش و تصویب افزایش بودجه تئاتر در مجلس، این بودجه کاهش پیدا می‌کند. اگر بودجه‌ای به تئاتر اختصاص می‌یابد، باید برای تئاتر هزینه شود نه دیگر هنرها.

ایرج راد در واکنش به خبر کاهش بودجه تئاتر به خبرنگار مهر گفت: "حدود 10 روز پیش خبر کاهش مبلغ بودجه تئاتر را شنیدم و برایم شگفت آور بود که پس از تلاش هنرمندان تئاتر، مسئولان و همه دست اندرکاران برای افزایش بودجه تئاتر و پس از گذشت هشت ماه از تصویب این بودجه، به طور ناگهانی این بودجه سه میلیارد تومان کاهش پیدا می کند."

مدیر عامل خانه تئاتر خاطرنشان کرد: "با کاهش بودجه تئاتر تمام برنامه ها و مصوبه هایی هم که برای تئاتر در نظر گرفته شده با مشکل مواجه می شود و تمام تعهدات اداره کل هنرهای نمایشی بر هم می ریزد. من امیدوارم این اتفاق در حد حرف باقی بماند و کاهش بودجه تئاتر یک شایعه باشد."

وی در مورد اینکه این تخصیص بودجه از طرف وزارت ارشاد بوده نیز گفت: "اگر بودجه ای برای تئاتر تصویب می شود باید برای همین هنر هم هزینه شود نه دیگر هنرها. همین مبلغ 7 میلیارد و 600 میلیون تومان هم برای تئاتر کفاف نمی دهد، چون بخشی از این بودجه صرف برگزاری جشنواره های مختلف تئاتری و ... می شود و کمتر از 3 میلیارد تومان آن برای تولید تئاتر باقی خواهد ماند."

راد در پایان گفت: "کاهش بودجه تئاتر مبلغ توافق شده دسته قراردادهای تیپ را در مورد طبقه بندی حرفه ای گروههای تئاتری نیز دچار مشکل خواهد کرد."

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۵ساعت 7:16  توسط حسین صدرایی  | 

زمان برگزاري سومين هم‌انديشي انجمن نمايش كشور تغيير يافت.
به گزارش سايت ايران تئاتر، اين هم‌انديشي كه ابتدا قرار بود از 29 تا 11 آبان‌ماه جاري در شهر بجنورد برگزار شود، بدليل سفر عده‌اي از مسئولان بلندپايه كشور به بجنورد، در تاريخ مذكور برگزار نخواهدشد.
براساس اعلام دفتر رياست انجمن نمايش كشور، پس از تغيير زمان برگزاري اين هم‌انديشي از سوي ميزبان، مقرر شد كه سومين هم‌انديشي انجمن نمايش كشور با مديران اداره كل ارشاد استان‌ها و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نيمه اول دي‌ماه جاري برگزار شود.
در اين هم‌انديشي، محمدحسين صفارهرندي(وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي)، حسين پارسايي(مدير كل هنرهاي نمايشي)، حسين مسافرآستانه(رئيس انجمن نمايش كشور)، محمدعلي خبري(رئيس شوراي نظارت و ارزشيابي)، محمد حيدري(مدير امور هماهنگي استان‌ها)، مدير كل ارشاد استان‌هاي كشور و نيز رؤساي انجمن نمايش سراسر كشور حضور خواهندداشت.
در اين هم‌انديشي و نشست مواردي چون: تشريح سياست‌هاي كلان كشور، تعامل انجمن‌هاي نمايش با ادارات كل ارشاد استان‌ها و سامان‌دهي گروه‌هاي نمايش شهرستان‌ها و طرح مسايل و نظرات مديران كل ارشاد و نيز رؤساي انجمن‌هاي نمايش در دستور كار قرار گرفته است

 

=========================

نتیجه این جلسه :

بستن قرارداد با گروههای نمایشی در هر شرایطی خلاف محسوب میگردد . (حتی شما دوست عزیز).

۲۰ ٪ از کل فروش بلیط به ۴۰٪ افزایش می یابد و به حساب انجمن واریز میگردد.

۱۰٪ از کل فروش بلیط به ۲۰٪ افزایش می یابد و جهت حفظ و حراست سالنهای نمایشی به حساب اداره کل واریز میگردد.

و من ا... التوفیق

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم آبان ۱۳۸۵ساعت 7:8  توسط حسین صدرایی  | 

دفتر پژوهش و انتشارات مركز هنرهاي نمايشي فراخوان خود را براي طراحي پوستر جشنواره فجر و آئين‌هاي عاشورايي اعلام كرد.
 مديريت دفتر پژوهش و انتشارات مركز هنرهاي نمايشي از علاقه‌مندان و طراحان دعوت كرد طرح‌هاي پيشنهادي خود را براي جشنواره‌هاي فجر و آئين‌هاي عاشورايي به اين دفتر ارسال كنند.
مهلت ارسال آثار براي بيست‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر 15 آذر ماه و براي سومين همايش آئين‌هاي عاشورايي اول دي ماه است.
بديهي است پس از تصويب طرح، عقد قرارداد انجام خواهد شد. علاقه‌مندان مي‌توانند به اين آدرس مراجعه كنند: تهران، خيابان حافظ، خيابان استاد شهريار، تالار وحدت، مركز كل هنري نمايشي، مديريت پژوهش و انتشارات نمايش، كدپستي 1133914934 تلفن 66740210 و 7- 66405101 داخلي(319)
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۸۵ساعت 11:4  توسط حسین صدرایی  | 

10 هزار تماشاگر از 5 نمايش مجموعه تئاترشهر ديدن کردند تا آمارها از آشتي دوباره تماشاگران تئاتر با اين هنر در ميانه هاي فصل پاييز خبر دهند.
هفته گذشته نمايش "کوري " با کارگرداني منيژه محامدي طي 23 اجرا در تالار اصلي حدود 7039 تماشاگر داشت که اين رقم در مقابل تماشاگران نمايش "کوچ در کوچ" کار محمد احمدي - که با 14 اجرا در تالار قشقايي حدود 491 تماشاگر داشت - رقم خوبي را نشان مي داد اما نمايش "بدون خداحافظي " نوشته نغمه ثميني با کارگرداني کتايون فيض مرندي نيز طي چهار اجرا در تالار سايه حدود 246 تماشاگر داشت و نمايش "طوطي پر" به کارگرداني زهرا صبري نيز جمعه گذشته در نخستين اجراي خود 38 تماشاگر داشت تا با کمي خوش بيني بتوان اميد روزهاي پر مخاطبي براي اين چند نمايش داشت.
نمايش "مرگ ابريشم" نوشته و کار آتيلاپسياني نيز با 21 اجرا در کارگاه نمايش توانست 1224 تماشاگر را به اين تالار دعوت کند. از اين هفته نمايش هاي "قصه تلخ طلا" نوشته و کار بهروز غريب پور و "دنياي زن ها" نوشته حسن مشکلاتي با کارگرداني حسين سحرخيز اجراي خود را در تالارهاي چهارسو و کوچک آغاز مي کنند. از سوي ديگر مجموعه تالارهاي نمايشي هنر ، نياوران ، سنگلج ، مولوي و خانه نمايش اين هفته نيز همچنان به روال هفته گذشته با اجراي 9 نمايش فعاليت خود را از سر مي گيرند. تالار هنر به روال هفته هاي پيش با اجراي 2 نمايش ويژه کودکان فعال است.
نمايش "زنگ خاطرات نرگس" نوشته سيدحسين فدايي حسين با کارگرداني احمد سليماني ساعت 19 و نمايش "هديه مادر بزرگ" نوشته و کار محمدرضا دوست محمدي در اين تالار به صحنه مي روند. تالار مولوي نيز با اجراي 3 نمايش در تالار اصلي و مولوي به کار خود ادامه مي دهد. نمايش "با آرامش از نوع ديگر" و نمايش "عادل ها" در تالار اصلي به صحنه مي روند و در تالار کوچک مولوي نيز نمايش "پروا" اجرا مي شود اما خانه نمايش اداره تئاتر از اين هفته به استقبال نمايش "اشکهاي بودا" خواهد رفت.
پيش از اين نمايش "گوش کن" در اين تالار اجرا مي شد. تالار سنگلج نيز تا پايان دي ماه همچنان اجراي نمايش "اکبر آقا آکتور تئاتر" را ادامه مي دهد. تالار خليج فارس فرهنگسراي نياوران نيز همچنان فعاليتش را با اجراي نمايش "رستم و سهراب" به کارگرداني رسول نجفيان ادامه مي دهد. تالار گوشه اين فرهنگسرا نيز از فردا ميزبان نخستين جشنواره تئاتر تک نفره است.


 

مدير کانون تئاتر ديني استعفا کرد
 
حسين مهکام ، مدير کانون تئاتر ديني با نگارش نامه اي خطاب به حسين پارسايي مدير اداره کل هنرهاي نمايشي از سمت خود استعفا کرد.
به گزارش ايسنا ، مهکام در متن نامه استعفاي خود خطاب به پارسايي آورده است : به دليل عدم انجام تعهدات جناب عالي در قبال کانون تئاتر ديني اعم از اعتبارات ، اختيارات و امکانات از قبيل حتي يک اتاق مشخص پس از گذشت 10 ماه از آغاز به کار کانون ، استعفاي قطعي خود را از مديريت کانون تئاتر ديني اعلام مي کنم.
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۸۵ساعت 7:34  توسط حسین صدرایی  | 

خبرگزاري فارس: دبيرخانه جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي ايران با هدف ارتقاي سطح علمي دانشجويان طراحي صحنه نخستين مسابقه تخصصي ماكت‌هاي صحنه را برگزار مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي جشنواره تئاتر دانشگاهي ايران اين مسابقه ماكتي با موضوع طراحي صحنه نمايشنامه‌هاي پرومته در زنجير (اشيل)، شاه لير (شكسپير) و كرگدن (يونسكو)، همزمان با اين جشنواره در قالب يك نمايشگاه گروهي برگزار مي‌شود.
آخرين مهلت ارسال اسكيس صحنه تا آخر بهمن 1385 و آخرين مهلت ارسال آثار، در صورت پذيرش اسكيس صحنه تا 20 فروردين 1386 است.

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان ۱۳۸۵ساعت 15:24  توسط حسین صدرایی  |